ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

اخبار

تازه‌پدرها به نوزادتان نزدیک‌تر شوید

تازه‌پدرها به نوزادتان نزدیک‌تر شوید

مردانی ‌که تا کنون تجربه پدر شدن نداشته‌اند معمولا هنگامی ‌که زمان تولد فرزندشان نزدیک می‌شود کمی نگران و گیج می‌شوند و نمی‌دانند با این موجود تازه‌وارد چگونه باید رفتار کنند و نگرانند که آیا او را آنقدر که باید دوست خواهند داشت یا نه. اما مادرها چون فرزندشان از ابتدا در وجود آنها رشد می‌کند کمتر این گونه نگرانی‌ها را تجربه می‌کنند؛ آنها قبل از ورود فرزندشان به دنیا با او آشنا شده‌اند. پدرها هم برای اینکه بتوانند ارتباط بهتری با فرزندشان برقرار کنند باید قبل از ورود او به دنیا سعی کنند به او نزدیک شوند و پایه‌های ارتباط را از قبل از تولد محکم کنند. اولین روزهای بعد از تولد مهم‌ترین روزها برای برقراری ارتباطی خوب و دوستانه با فرزند است.

خوب حالا شما پدر شده‌اید، این اتفاق خیلی هیجان‌انگیز است. اگرچه بسیاری اوقات احساس می‌کنید زندگی‌تان تغییر کرده، از روزی‌ که نوزاد وارد زندگی شما شد تقریبا دیگر هیچ قسمت زندگی شما مانند قبل نیست. نوزادی در خانه دارید که مدام گریه می‌کند، همسرتان خسته است و بیشتر اوقات ضعف دارد؛ پس باید بیشتر از قبل به او کمک کنید. باید پوشک فرزندتان را عوض کنید، زمانی‌که بی‌تابی می‌کند و نمی‌خوابد باید مدتی طولانی او را در آغوش بگیرید تا آرام شده و بخوابد. بسیاری از خانواده‌ها گمان می‌کنند نگهداری از نوزاد فقط وظیفه مادر است و پدر تنها کاری‌که می‌کند این است که شب‌ها مدت کوتاهی فرزندش را در آغوش می‌گیرد؛ اما واقعیت این است که نوزاد به همان اندازه‌ای که به محبت و ارتباط با مادر نیاز دارد باید با پدرش هم در ارتباط باشد و وجود او را احساس کند، ارتباط با پدر چیزی است که هچ ارتباطی جای آن را نمی‌گیرد.

چگونه باید پیش از بارداری با فرزندمان ارتباط برقرار کنیم؟

زمانی که همسرتان باردار است کنارش بنشینید و برای فرزندتان کتاب یا آواز بخوانید. شاید این کار به نظرتان عجیب بیاید اما کمتر کسی از اهمیت این کار و تاثیری که روی جنین می‌گذارد آگاه است. صحبت کردن با جنین موجب می‌شود او ارتباطی بسیار قوی با فردی که صدای او را شنیده برقرار کند. جنین بعد از تولد به‌خوبی می‌تواند صدا و لحن کسی که قبلا صدای او را شنیده به یاد آورد و با او احساس صمیمیت بیشتری پیدا می‌کند.

همراهی کردن با همسرتان هم موجب می‌شود بعد از تولد ارتباط بهتری با فرزندتان داشته باشید. زمانی‌که همسرتان برای معاینات دوره‌ای به پزشک مراجعه می‌کند، زمانی‌که برای سونوگرافی می‌رود و مواقعی از این قبیل. حضور شما در کنار همسرتان در طول دوره بارداری موجب می‌شود همسرتان احساس کند شما کاملا از او حمایت می‌کنید و از بودن شما احساس امنیت می‌کند؛ همین حس مادر به جنین نیز منتقل می‌شود و او احساس بهتری به شما پیدا می‌کند.

اگر از پدر شدن خیلی می‌ترسید قبل از تولد فرزندتان سعی کنید با شرایط جدید آشنا شوید. با دوستان و اقوامی که نوزادی دارند بیشتر در ارتباط باشید، نوزادشان را در آغوش بگیرید. همین تجربیات کوچک و اندک شما را برای زمانی که پدر می‌شوید آماده می‌کنند.

زمانی‌که فرزندتان متولد شد از پرستاران و پزشکان راهنمایی بخواهید تا شما را با نگهداری از نوزاد بیشتر آشنا کنند، شما نمی‌توانید همه وظایف را به همسرتان واگذار کنید. باید همواره در کنار او باشید و کمکش کنید. از پرستاران بیاموزید چگونه باید باد معده نوزاد را خارج کنید، چگونه او را در آغوش بگیرید، چگونه پوشکش را عوض کنید و یا زمانی که بی‌تابی می‌کند چگونه می‌توانید او را آرام کنید.

زیاد نگران نباشید

هیچ دلیلی ندارد که مادر تنها فردی باشد که با نوزاد ارتباطی خوب و صمیمی برقرار می‌کند، اگر شما به عنوان پدر به میزان کافی به فرزندتان نزدیک شوید و به او محبت کنید شما هم می‌توانید ارتباطی به صمیمیت ارتباط همسرتان با فرزندتان داشته باشید. مادر از همان اولین لحظات بعد از تولد به نوزاد نزدیک است اما شما هم می‌توانید چنین ارتباطی را ظرف چند روز با فرزندتان داشته باشید. به یاد داشته باشید که رقابتی در کار نیست، والدین باید یکدیگر را حمایت کنند و با هم مانند یک تیم عمل کنند. هر دو باید به هم کمک کنند تا آرام باشند، استراحت کنند، برای نوزاد وقت بگذارند و از این لحظات لذت‌بخش و خاص استفاده کنند تا بیشتر به هم نزدیک شوند.

بسیاری از تازه‌پدرها مدام می‌ترسند که نوزاد خیلی حساس و شکننده است ممکن است اگر او را در آغوش بگیرند صدمه‌ای به او برسانند؛ پس بهتر است کارهای مربوط به نوزاد را به مادر واگذار کنند چون او بهتر می‌داند چگونه باید با این موجود حساس و ظریف رفتار کند. اما شما هم به‌سادگی همه چیز را می‌آموزید، نگران نباشید. قرار نیست همه چیز را بدانید و همه کارها را به‌درستی انجام دهید. فکر می‌کنید اگر در بستن پوشک نوزادتان اشتباه کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ بدترین اتفاق ممکن این است که شاید لباس کسی که نوزاد را در آغوش گرفته کثیف شود، خوب این اصلا فاجعه نیست. شک نکنید که بعد از چنین اتفاقی همه چند دقیقه می‌خندید و این اتفاق به یک خاطره زیبا و جالب تبدیل می‌شود. چند بار که تمرین کنید به‌خوبی می‌آموزید چگونه باید این کار را انجام دهید.

 نوزاد اگرچه کوچک است اما بسیار مقاوم است، نگران نباشید. او دوست دارد وجود شما را احساس کند و نزدیک شما باشد. او عشق را درک می‌کند، محبت را با تمام وجود احساس کرده و به آن پاسخ می‌دهد اما با زبان خاص خودش.

در اولین روزهای بعد از تولد تماس بدنی ارتباط نوزاد با شما را نزدیکتر می‌کند. هرگاه توانستید نوزاد را در آغوش بگیرید، خیلی آرام به پشت او بزنید یا نوازشش کنید. او را روی قفسه سینه‌تان بخوابانید تا با نفس کشیدن شما بالا و پایین برود، اجازه دهید ضربان قلب شما را بشنود این کار حتی دمای بدن نوزاد را متعادل‌تر می‌کند.

شیردادن با شيشه شير یکی دیگر از راه‌هایی است که نوزاد را به شما نزدیک می‌کند. زمانی‌که گرسنه می‌شود او را در آغوش بگیرید، شیشه شیر را خودتان در دستتان بگیرید و به او شیر بدهید. اما اگر فرزندتان از شیر مادر تغذیه می‌کند، می‌توانید از راه‌های دیگری استفاده کنید. زمانی‌که نوزاد از گرسنگی گریه می‌کند او را در آغوش بگیرید و به مادرش بدهید. نوزاد از اینکه شما او را به مادرش رسانده‌اید قدردانی می‌کند و محبتش به شما بیشتر می‌شود. همچنین می‌توانید هنگام حمام کردن نوزاد کنارش باشید و به همسرتان کمک کنید، لباس‌هایش را تنش کنید و بعد او را بخوابانید. نوزادان خیلی دوست دارند که تکان داده شوند و شما برای این کار بهترین فرد هستید. او را در آغوش بگیرید و به آرامی تکان بدهید تا آرامش بگیرد و حتی بخوابد. اگر نوزاد در آغوش شما به خواب رفت فوری او را در تختش نگذارید. اجازه دهید مدتی در آغوش شما بماند. با او به‌آرامی با صدایی ملایم صحبت کنید و عشق خود را در غالب کلمات نشان دهید.

بهترین پدر بودن کار سختی نیست، شما خیلی ساده می‌توانید برای فرزندتان بهترین پدر دنیا باشید.

منبع:

WEB MD.COM

تعداد بازدید: 1883 تاریخ بروز رسانی: یکشنبه 10 تیر ماه 1397
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.