ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

موفقیت+اقتصاد و کسب و کار

اجتماعی - بیزینِس کِلَس

ایران زیبای من!اجتماعی - بیزینِس کِلَس

  • اجتماعی - بیزینِس کِلَس

 

ایران زیبای من!

با توجه به درخواست‌های مکرر خوانندگان عزیز و ازآنجایی‌که پاسخ به مطالبات شما عزیزان همواره از دغدغه‌های اصلی ما در مجله موفقیت بوده است، از این شماره بخشی با عنوان «بیزینِس کِلَس» در بخش اجتماعی مجله متولد شد که در این صفحه، ما با کارآفرینان، صاحبان مشاغل و افراد فعال در حوزه اقتصاد به گفت‌وگو می‌نشینیم و چکیده‌ای از مهم‌ترین صحبت‌ها و تجربیاتشان را برای شما می‌گوییم. اولین شخصیتی که ما در این صفحه میزبان او هستیم، فردی نیست جز آقای «هانس روکس». مدیرکل توسعه‌ گروه تجاری «هایپراستار» در ایران.

 

پای صحبت‌های «هانس» که می‌نشینیم، اصلا فکرش را هم نمی‌کنیم فردی که روبه‌روی ما نشسته، اصالتا یک فرانسوی است. «هانس روکس» در سال 1370 و درحالی‌که 20ساله بود، در کسوت یک خبرنگار وارد ایران شد. شغلی که البته چندان به‌طول نیجامید و پس از مدت کوتاهی، به‌واسطه‌ تسلطش به زبان مادری‌اش، در یکی از پست‌های مدیریتی در یک شرکت بین‌المللی در تهران مشغول به کار شد. 24سال حضور در ایران، آن چنان لهجه‌ فارسی برای او ساخته است که امکان نداردکسی در صحبت با او ذره‌ای به ایرانی‌بودنش شک کند. وقتی به هانس می‌گوییم که این تسلط به زبان مادری پیچیده ما از یک خارجی بعید است، او می‌گوید: «البته من ایرانی هستم!» بیشتر که با او صحبت می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که واقعا نمی‌توان به هانس «خارجی» گفت؛ کسی که خیلی جا‌ها، از ما ایرانی‌تر است. این شما و این هم گزیده‌هایی از گفت‌و‌گوی ما با هانس درباره ایران!

کشور شما، جهان سوم نیست

«آن‌قدر نگویید کشور جهان سوم، کشور جهان سوم؛ ایران به‌هیچ‌وجه کشور جهان سوم نیست. اگر کسی مثل من سابقه‌ کار در عرصه‌های مختلف را داشته باشد، بهتر این نکته را درک می‌کند. من اگر بخواهم به ایران لقبی بدهم، این لقب «در مرز توسعه‌یافتگی» است، نه درحال توسعه. ایران در حال حاضر یکی از مستعدترین کشورها، برای سرمایه‌گذاری و کار است و اگر فرد خارجی این موضوع را نبیند، متاسفانه باید بگویم که خودش کور است.»

کار در کشورهای توسعه‌یافته، بسیار سخت‌تر است!

«یک اشتباهی که من در بین مردم ایران دیدم، این است که فکر می‌کنند در کشورهای اروپایی مثلا فرانسه، شرایط کار‌کردن خیلی آسان است. با توجه به تجربه‌ای که دارم، باید بگویم به‌هیچ‌وجه این گزاره درست نیست. کارکردن در کشورهایی مثل فرانسه به‌مراتب سخت‌تر است؛ زیرا در آنجا کارفرما از شما انتظار دارد که در کارتان دقت زیادی داشته باشید، حجم زیادی از کار را انجام دهید و غیبت و تاخیر را هم از شما نخواهند پذیرفت. با تمام این تفاسیر اگر کسی مثلا امروز کارش را در فرانسه از دست دهد، فکر نکنید که شانس زیادی برای به‌دست‌آوردن یک کار دارد. حتی آلمان هم با آن همه ادعا اخیرا با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کند. من همین‌جا با صراحت می‌گویم جوانان ایرانی اگر آسایش را در کارهای آسان با در آمد بالا جست‌وجو می‌کنند، اروپا جایی نیست که آن‌ها را به خواسته‌شان برساند.

جوانانی که اینجا هستند، هیچ جای دیگری نمی‌توانند پیدا کنند!

«جوانان هیچ‌جای جهان، توانایی و لیاقتی را که جوانان ایرانی دارند، ندارد. الان در همین اتاق نگاه کن، پنج شش نفر از مدیران رده بالای ما اینجا کار می‌کنند که غالبا جوان هستند. می‌دانی این جوان‌ها چه حجمی از کار را انجام می‌دهند؟ فکر می‌کنید جوانان خارجی توانایی این کار را دارند؟ ایران سرزمین فوق‌العاده مستعدی است؛ چه از نظر منابع طبیعی و چه از نظر منابع انسانی. همین پل صدر را نگاه کن؟ چه کسی این پل را ساخته است؟ خارجی‌ها؟ همین جوان‌ها ساخته‌اند! با کمک خارجی؟ نه فقط با تکیه بر توانایی‌های خودشان. می‌دانی این کار چقدر بزرگ است؟ اصلا نباید ایرانی‌ها، به‌خصوص جوانانشان خودشان را دست کم بگیرند.

ایران، در آستانه یک پیشرفت انفجاری است

ایران 37 سال است که در تحریم به سر می‌برد. این اصلا چیز کمی نیست. خارجی‌ها نه‌تنها به ایران کمک نکردند، بلکه تا می‌توانستند پیش پای آن سنگ انداختند. اما تو نگاه کن پسر! در اوج تحریم‌ها هم وقتی از پنجره به بیرون نگاه می‌کردی می‌دیدی که مردم با تمام توان تلاش می‌کنند تا کسب‌وکارشان موفق‌تر باشد. این یاس حاصل از یک بحران اقتصادی نیست. اگر بخواهی به این سختی‌ها بگویی بحران، باید بدانی که بیشتر مردم جهان در بحران به سر می‌برند. حال مطمئن باش که اگر تحریم‌ها برداشته شود، جوان‌های ایرانی باعث می‌شوند یک پیشرفت انفجاری در این کشور رخ دهد؛ هرچند که در حال حاضر این کار میسر نیست، کارشان جداً ستایش‌برانگیز است.

 

 

تعداد بازدید: 2160 تاریخ بروز رسانی: دوشنبه 31 اردیبهشت ماه 1397
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.