ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

مسائل شخصی

تنهایی و ترس

دختری 25 ساله هستم و در مقطع ارشد تحصیل می‌کنم؛ درضمن شاغل هم هستم اما ترس‌های مختلفی که دارم آزارم می‌دهند. من در هنگام روز هم تنها در خانه نمی‌توانم بمانم و به‌شدت می‌ترسم، کلا از فضای بسته مثل حمام می‌ترسم؛ البته این موضوع الان کمی ‌بهتر شده و روز از حمام کمتر می‌ترسم اما قبلا به‌شدت می‌ترسیدم. الان هم گاهی دچار این حالت می‌شوم و اگر در خانه تنها باشم به‌هیچ‌وجه حمام نمی‌روم. از ترس‌های دیگرم که خیلی آزارم می‌دهد این است که همیشه ترس دارم که اتفاقی برای خانواده‌ام بیفتد و همیشه تصورات ناگواری دارم و باز سعی می‌کنم ذهن خود را از این موضوعات منحرف کنم اما انگار چیزی در ذهنم دوباره یادآوری می‌کند! به همین خاطر صدقه می‌دهم تا شاید اعصابم آرام شود و ترس سوم من این است که در جمع‌های علمی ‌همیشه احساس کمبود می‌کنم و اصلا حرف نمی‌زنم درحالی‌که در جمع‌های دیگر حتی احساس برتری هم می‌کنم؛ ولی در کلاس جرئت حرف‌زدن ندارم از این می‌ترسم که دیگران درمورد من چه می‌گویند؟ حدس می‌زنم پاسخ این سه مورد ترس که گفتم از هم جدا باشند، اما ممنون می‌شوم که راهنمایی کنید که برای رهایی از این ترس‌ها چه کنم؟

مسائلی که عنوان کردید، احتمالا نشانه‌هایی از ترس‌های مرضی را دربردارد که دلیل منطقی برای چنین ترس‌هایی وجود ندارد و می‌تواند منجر به برهم‌زدن نظم جاری زندگی شما شود. از سوی دیگر با به‌کاربردن راهکارهای زیر می‌توان قدم‌های مثبتی در راه بهبود این مشکل برداشت:

  • 1-در قدم اول با بررسی و توجه به افکار خود، سعی بر درک این موضوع که دلیل منطقی برای ترس‌های شما وجود ندارد داشته باشید. این سیر شناختی اصلی‌ترین قدم برای حل مشکل شماست.
  • 2-سعی کنید به تدریج در هر بار رویارویی با ترس‌های خود، یک قدم از حساسیت خود نسبت به موضوع بکاهید. نمود این کوشش در کاهش رفتارهای غیرمنطقی که قبلا در قبال ترس‌های خود انجام می‌دادید، مشخص می‌شود.

    برای مثال اگر تاکنون در هنگام تنها‌بودن در خانه به حمام نرفته‌اید، در گام ابتدایی در اولین رویارویی با این موقعیت فقط تا درب حمام بروید و بازگردید. بار دیگر درب حمام را باز کرده و چند لحظه به داخل آن نگاه کنید. در گام بعدی تا چند دقیقه در داخل حمام بدون استحمام توقف کنید و مرحله‌به‌مرحله به استحکام کامل نزدیک شوید. باید دقت داشته باشید این گام‌ها باید چنان به‌تدریج برداشته شود که شما به‌هیچ‌وجه ترس را احساس نکنید.

  • 3-آنچه در بالا ذکر شد یکی از روش‌هایی است که شما می‌توانید با به‌کاربردن آن‌ها به رفع مشکل خود بپردازید. منتهی توصیه می‌شود با مراجعه به یک روان‌شناس از فواید مشاوره حضوری و سایر روش‌های خوددرمانی استفاده کنید.
  • 4-ترس شما به علت صحبت‌کردن در جلسات علمی‌ با توجه به اینکه در مجامع دیگر حتی احساس برتری نیز می‌کنید می‌تواند به ضعف در یکی از ساختارهای شخصیتی مربوط باشد. سه راهکار زیر می‌تواند تا اندازه‌ای به حل مشکل شما کمک کند:
  • -در جمع کوچک دوستان خود یک مطلب علمی‌ را که قبلا به آن اشراف داشته‌اید مطرح کنید و نظرات خود را درمورد آن بیان کنید.
  • -با مطالعه قبل از کلاس سعی کنید نسبت به بحث روز اطلاع کسب کنید تا عزت‌نفس کافی برای اظهارنظر را داشته باشید.
  • -به یاد داشته باشید هیچ‌کس همه‌چیز را نمی‌داند. از اشتباه‌کردن نهراسید.
  • -در پایان شما را به این جمله از جرج برنارد شاو ارجاع می‌دهم که « 99% از ترس‌هایی که در زندگی داشتم، هرگز اتفاق نیفتادند.»

 

 

تعداد بازدید: 740 تاریخ بروز رسانی: دوشنبه 31 اردیبهشت ماه 1397
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.