ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

مسائل زناشویی

پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ

ثریا سادات حسینی

سوال

من و همسرم، با اینکه همدیگر را خیلی دوست داریم، ولی خیلی دعوا می‌کنیم و بیشتر هم مقصر من هستم که بیشتر از همسرم عصبی می‌شوم. چطور می‌توانم از شدت و بالاگرفتن دعوا جلوگیری کنم؟

اولین قدم در هنگام عصبانیت و تجربه خشم، آگاه‌بودن از وضعیت درونی‌تان است؛ یعنی بدانید چه موارد مهمی دلیل حس هیجان خشم شده است. هیجان خشم، حس پیچیده‌ای دارد که در آن باید از موقعیت تا واکنشی که باعث عصبانیت شما شده، مورد ارزیابی و بررسی قرار بگیرد.

در هنگام عصبانیت و بالاگرفتن مشاجرات، عوامل زیادی هستند که باعث انتقال خشم و صدمه به رابطه صمیمانه می‌شوند، از قبیل نشان‌دادن رفتار و واکنش‌های منفی در حالات چهره، صدای بلند، حالات خصمانه و بیان جملاتی که عزت‌نفس همسر را نشانه می‌گیرد، مثل انتقادها، سرزنش‌کردن، تمسخر، جملات تحقیر‌آمیز و جملات تعمیم‌دهنده مثل «تو همیشه...»، «تو هیچ‌وقت...» که باعث تشدید یا شروع مشاجرات می‌شوند.

در قدم اول گفتیم مواردی را که باعث خشم شما می‌شود، شناسایی کنید و در مواقعی که عصبانی نیستید و آمادگی گفت‌وگو را دارید، آن را با همسرتان در میان بگذارید و احساس واقعی خود را به دور از طعنه‌زدن و جملات منفی بیان کنید و از او کمک بخواهید تا آن مسائل حل شوند.

قدم بعدی مهارت کنترل خشم است. در هنگام مشاجرات سعی کنید با استفاده از تغییر و تعادل در رفتار و نه سعی در سرکوبی آن، از انجام واکنشی که تشدید‌کننده است، جلوگیری کنید؛ چون با سرکوب‌کردن خشم و بروز‌ندادن آن عواقب بدتری در روان و جسم نمود پیدا می‌کند. در هنگام شروع مشاجره از تکنیک «وقفه یک ساعته» استفاده کنید؛ به‌این‌صورت که در هنگام عصبانیت سریع محل را ترک کرده، به اتاق دیگری بروید و مشاجره را قطع کنید. بعد از یک ساعت که احساس کردید هیجانتان کمتر شده و آرام‌تر شده‌اید، برای گفت‌وگو با همسرتان آماده شوید. برای شروع صحبت هم بهتر است از جملات «من می‌دانم یک جاهایی اشتباه می‌کنم..» و «خب یک جاهایی هم حق با توست...» استفاده کنید؛ ضمنا از گارد‌گرفتن بپرهیزید و با مهارت خوب‌گوش‌دادن و مهارت ارتباط شفاف با صحبت‌کردن، ریشه عصبانیت و مشکل را که اغلب باعث بالا‌گرفتن مشاجرات شما می‌شود، شناسایی کنید.

سوال

من دو فرزند دختر و پسر 4 و 6 ساله دارم که هر دو مشکل خجالت و ترس از حضور در اجتماع دارند. یک‌بار هم به مشاور مراجعه کردم، اما مشکل حل نشد. لطفا مرا راهنمایی کنید.

مشکلات رفتاری و روانی با یک جلسه مشاوره حل نمی‌شود و صبر و استفاده از روش‌های رفتاری و کمک مداوم می‌توانند موثر باشند. مشکل کم‌رویی و ترس، دو مقوله جدا هستند، اما در اینجا به شما پیشنهاد می‌دهم از بازی‌های کاهش‌دهنده زیر برای رفع تدریجی آن‌ها استفاده کنید:

  • -بازی «چه کسی می‌تواند بیشتر بخنداند؟» که در آن و در هر نوبت، کودک باید مقابل فرد دیگر بایستد و با شکلک سعی کند او را بخنداند.
  • -بازی «تکمیل جملات» که در آن یک‌سری جملات ناقص را برای کودک می‌گوییم و از او می‌خواهیم آن را تکمیل کند.
  • -«بازی گویندگی» که به این صورت است که متنی را به کودک می‌دهیم و از او می‌خواهیم که آن را خوب و نمایشی، اجرا کند.
  • -«بازی داستان و طنز‌گویی» که از کودک می‌خواهیم برای سرگرم‌کردن خانواده، داستان یا مطلب طنزی را تعریف کند.
  • -«پرسش و پاسخ»که در آن کودک باید به چند سوالات، پاسخ صحیح بدهند؛ سوالاتی مثل «اگر زلزله آمد چه کارهایی باید انجام دهیم؟»، «وقتی می‌خواهیم از خیابان رد شویم، اول کدام سمت را نگاه می‌کنیم؟» و...
  • -«بازی داستان‌سازی تصاویر» که در این بازی، تصاویری را به کودک نشان می‌دهیم و از او می‌خواهیم داستانی برای آن بگوید.
  • -«بازی مصاحبه تلویزیونی» که به این صورت است که یکی از کودکان نقش فیلم‌بردار را با گذاشتن یک شیء بر دوش ایفا می‌کند و فرد دیگر نقش مصاحبه‌گر را با گرفتن یک شیء به‌عنوان میکروفن بازی می‌کند و از بچه‌های دیگر در رابطه با موضوعاتی که از قبل تنظیم شده، سوالاتی می‌پرسد؛ مثل سوالاتی در زمینه بهداشت دهان و دندان، رفتار در خانواده، رفتار در مدرسه و اطلاعاتی که کودکان می‌دانند.
  • -«بازی کامل‌کردن یک داستان» که در آن یک نفر ابتدای یک داستان را تعریف می‌کند و از کودک می‌خواهد که آن داستان را ادامه دهد.
  • -«بازی معلم‌بودن یا پدر یا مادر بودن» که از کودک می‌خواهیم که در نقش‌های مختلف بازی کند.

این بازی‌ها اعتماد‌به‌نفس و توجه و هوش کودک شما را تقویت می‌کند تا هراس از دیده‌شدن و داشتن نقش اول در‌جمع را نداشته باشد و خجالت او کمتر شود.

تعداد بازدید: 326 تاریخ بروز رسانی: سه شنبه 6 شهریور ماه 1397
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.