ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

مسائل زناشویی

پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ

 

مردى ٢٩ساله هستم و 6ماه است که زندگی مشترکم را از شش ماه شروع کردم. ازلحاظ شخصيتى مردى دوست دارم همسرم محبت فیزیکی و کلامی‌اش را بسیار به من ابراز کند و با اینکه به‌صراحت به همسرم اين موضوع را گفته‌ام و او هم معتقد است که تمام سعی خود را در این مورد انجام می‌‌دهد، ولی تغيير چشمگيرى درمورد اين موضوع نمی‌بینم. در این زمینه چه راه‌حلى را پيشنهاد مى‌دهيد؟

 

پاسخ

دوست عزیز هرچند اطلاعات کافی درمورد مشکل و به‌ویژه علل و زمینه­های آن ارائه نکرده­اید تا مشاوره دقیق­تر و جزئی­تر دریافت کنید، مع­الوصف عرض می­شود:

  • 1-در ارتباط، یک قانون و قاعده وجود دارد که من آن را «به هر دست بدهی، با همان دست خواهی گرفت» می­نامم. به این معنا که بهترین راه دریافت احترام از جانب دیگران، احترام‌گذاشتن است. اگر ما در روابط اجتماعی خود با همسر و یا هر کس دیگر جانب ادب را رعایت کنیم و به حقوق دیگران احترام بگذاریم، دیگران هم همین کار را با ما خواهند کرد. همان‌طور که عاقبت خشونت، خشونت خواهد بود، محبت‌کردن نیز محبت به وجود خواهد آورد.
  • 2-از رفتارهاى مطلوب همسرتان تشكر كرده و با تشویق‌کردن وی، انگیزه تكرار آن رفتار را بیشتر کنید.

3. بکوشید در سراسر زندگى به‌خصوص در روابط بین خود و همسرتان، به‌جاى هرگونه پیش‏داورى یا مشاهده اشکالات و ضعف‏ها، نقاط مثبت و قوت را ببینید.

4. براى داشتن یك زندگى با نشاط و موفق خوب بیندیشید، وقت بگذارید، احساس مسئولیت كنید، موانع ارتباط سالم را از میان بردارید و به عوامل ایجادكننده روابط سالم توجه كنید.

5. اوقات خوش خود را مدام در ذهن مرور کنید. با همسرتان به گونه­ای رفتار کنید که در روزهای ابتدای آشنایی رفتار می­کردید. فهرستی از کارهای لذت­بخش دونفره­تان و آن چیزهایی که هر دو از آن لذت می‌برید تهیه کنید و هر وقت به مورد جدیدی رسیدید، آن را به فهرستتان اضافه کنید. برای این اتفاقات برنامه­ریزی کنید و بکوشید تا موقعیت تکرار آن‌ها را فراهم کنید.

6. در برنامه‏­ریزى براى فعالیت‏هاى اجتماعى، اوقات‌فراغت، دیدوبازدیدهاى خانوادگى و نظایر آن، با یکدیگر مشورت کنید و از یک جانبه‏نگرى بپرهیزید.

7. با یادگیرى مهارت‏هاى ارتباطى نظیر به حرف‏هاى یكدیگر گوش‌كردن، احترام به نظرها و عقاید یكدیگر و تشریك مساعى و مشورت‌كردن، روابط خود را بهبود بخشید.

8. براى رسیدن به امنیت روانى و عاطفى در روابط زناشویى، داشتن صداقت، پذیرش، سعه‌صدر، انصاف و اعتماد متقابل را اصل اول قرار دهید.

9. در هر روز یا در هر هفته، زمان مشخصى را براى گفت‌وگو درباره مسائل و مشکلات و به‌اصطلاح درددل‌کردن با همسرتان، اختصاص دهید.

10. مطالعه كتاب‏هاى مربوط به انتخاب همسر، آیین همسردارى، چگونگى ایجاد ارتباط با دیگران و نیز شركت در جلسه‏هاى آموزش خانواده، دانش و مهارت خود را در این زمینه افزایش دهید.

11. ازآنجاکه همه انسان­ها دوست دارند موردتوجه، تعریف و تحسین قرار گیرند، خیلی زود می‌توانیم از این راه، در دل­های دیگران جا باز کنیم. معمولا افراد برای به‌خاطر سپردن اشخاص با اسم و مشخصات، حافظه خوبی ندارند ولی اگر از شخصی تعریفی درباره خود شنیده باشند حتما آن فرد در خاطرشان خواهد ماند؛ بنابراین اگر تعریف و تحسین صادقانه باشد و توأم با توقع و چشمداشتی نباشد، می‌تواند باعث محبت و دوستی شود، به‌ویژه اگر تعریف، تاثیرگذار و بااهمیت باشد.

12. درنهایت به شما پیشنهاد می­کنم تا مشکلتان شدید نشده است، به یک مشاور مراجعه کنید تا با کمک ایشان دلایل و علل محبت کلامی و جسمانی کم همسرتان به شما شناسایی شود و برای رفع آن و بهبود رابطه­تان اقدام شود. خودتان نیز می­توانید بررسی کنید که نیازهای همسرتان چیست؟ چه چیزهایی او را خوشحال می­کند، وقت مشترک در خانواده برای او بگذارید، به تفریح و مسافرت و به‌ویژه اموری که همسرتان دوست دارد بیشتر بها دهید. بررسی کنید که نیازهای همسرتان چیست؟ از او بخواهید درمورد برخی رفتارهای شما که احتمالا موجب آزار او می‌شود، صحبت کرده و بگوید مایل است جه چیزهایی تغییر کند. با این مجموعه اقدامات مطمئنا علاقه­مندی هردوی شما به هم روزبه‌روز بیشتر خواهد شد و صفا، صمیمیت، نشاط و رضایت خاصی را تجربه خواهید کرد.

 

تعداد بازدید: 1831 تاریخ بروز رسانی: دوشنبه 25 بهمن ماه 1395
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.