ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

سرمقاله

سرمقاله - مجله موفقیت شماره 389

سرمقاله - مجله موفقیت شماره 389

سال پیش استادی داشتم که می‌گفت: «بهترین کار برای جلوگیری از بروز حسادت، دعای خیر برای شخصی است که به او حسادت می‌ورزید.» این جمله سال‌هاست که آویزه گوش من است.

یاد خدا آرام‌بخش قلب‌هاست

حسود هرگز نیاسود!

سال پیش استادی داشتم که می‌گفت: «بهترین کار برای جلوگیری از بروز حسادت، دعای خیر برای شخصی است که به او حسادت می‌ورزید.» این جمله سال‌هاست که آویزه گوش من است.

اما حسادت چیست؟ یک واکنش هیجانی که جالب است از حدود دو سالگی آغاز می‌شود و در تمام انسان‌ها به شکلی وجود دارد؛ حتی در پستانداران دیگر و پرندگان نیز موارد بسیاری از این موضوع گزارش شده است.

حسادت ژنتیک نیست و مقایسه‌کردن بزرگ‌ترین دلیل حسادت است که والدین به طور غیرمستقیم آن را به کودکان می‌آموزند. تعریف حسادت به معنای آرزوکردن نابودی نعمت‌ها از کسی است که آن را به دست آورده است. رشک گاهی سراسر زندگی یک فرد را می‌گیرد. پیامبر اسلام (ص) می‌فرمایند: «بر آنچه خدا در اثر مهر خود به مردم داده است، رشک نبرید، زیرا حسود بر نعمت‌های خدا خشمگین است و خداوند از حسود بیزار است.»

اما در اینجا چند راهکار برای مبارزه با این اختلال جدی روحی مطرح می‌کنم:

  1. توصیه استاد من که در شروع این سرمقاله آمده را عملیاتی کنید؛ یعنی به جای بدگویی، شروع به حسن‌جویی کنید.
  2. باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه نکنید.
  3. نعمت‌های بزرگ خود را برشمارید و خود را با کسانی که از خودتان پایین‌ترند هم مقایسه کنید (مثال «نگران بودم که کفش ندارم، مردی را در خیابان دیدم که پا نداشت!» را به یاد بیاورید.)
  4. هر کسی، هر موقعیتی که دارد، برای آن وقت گذاشته و زحمت کشیده است و هیچ موفقیتی تصادفی نیست.
  5. و در آخرین مورد به جای حسادت‌کردن، غبطه بخورید؛ یعنی دعا کنید خداوند شما را لایق این نعمت بداند. خود را با دیگران مقایسه نکنید و مهربانی پیشه کنید.

دریادل باشید

احمد حلت

تعداد بازدید: 649 تاریخ بروز رسانی: چهارشنبه 17 بهمن ماه 1397
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.