ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

سخن سردبیر

سخن سردبیر- مجله شماره 390

سخن سردبیر- مجله شماره 390

قدیمی‌ها معتقد بودند که میزان روزی وارد‌شده به زندگی هر انسانی مقداری مشخص و از همه مهم‌تر کافی است و اگر کسی کمتر دارد و دچار فقر است، دلیلش این نیست که خالق هستی به او کم روزی می‌رساند............

سخن سردبیر

کاسه روزی‌ات را درست بگیر!

سهیلا ثقفی

قدیمی‌ها معتقد بودند که میزان روزی وارد‌شده به زندگی هر انسانی مقداری مشخص و از همه مهم‌تر کافی است و اگر کسی کمتر دارد و دچار فقر است، دلیلش این نیست که خالق هستی به او کم روزی می‌رساند. باران روزی خالق بر همه یکسان می‌بارد و اگر کسی ظرفش کمتر پر می‌شود، دلیلش فقط این است که او ظرفش را به شکلی ناجور در دست گرفته است؛ به‌طوری‌که باران روزی داخل ظرف نمی‌ریزد و هدر می‌رود! اصطلاحا می‌گفتند که کاسه روزی‌اش را وارونه و برعکس گرفته و به همین خاطر همه چیز بعد از فرود‌آمدن روی این کاسه، به اطراف می‌پاشد و چیزی در انتها برایش باقی نمی‌ماند.

اگر به خاطر بسپاریم که قدیمی‌ها برای انتقال پیام‌ها و مفاهیم عمیق خود به آیندگان از ابزار تمثیل و داستان فراوان بهره می‌جستند، می‌توانیم با کمی دقت در این تمثیل متوجه حقیقتی بس شگرف شویم که به درد ما فرزندان قرن بیست‌و‌یکمی اجداد قدیمی‌مان می‌خورد!

اگر کاسه روزی را فرصت‌های درآمد‌سازی ترجمه کنیم و برعکس گرفتن کاسه را معادل کم‌سوادی و بی‌سوادی مالی بدانیم، در نتیجه به‌سادگی می‌توانیم پیام قدیمی‌ها را به این شکل ترجمه کنیم: «اگر ثروتی که نصیبتان می‌شود، کم است و اگر گمان می‌کنید نرخ تورم روز‌به‌روز بیشتر و میزان روزی وارده به خانه و خانواده شما کمتر می‌شود، آن را تقصیر تحریم و تورم و اوضاع نابسامان اقتصادی نیندازید.»

قدیمی‌ها ضرب‌المثل دیگری هم داشتند به این مضمون که: «گیریم شتر یک قِرون باشه، آدم فقیر بازم پول خریدش رو نداره!» منظور از قرون همون ریال است و این مثل می‌گوید که حتی در شرایط وفور نعمت و مثلا دلار هفت تومان هم کسی که فقیر باشد، باز توان مالی خریدش کم است.

در آستانه سال نو باید دوباره به سمت و جهت کاسه‌ای که برای جمع‌کردن باران سکه‌های طلا به سمت آسمان گرفته‌ایم، دقیق شویم. اگر کاسه «هوش تجاری» و «سواد مالی و درآمد‌زایی» باشد، از خودمان بپرسیم که آیا واقعا روش سرمایه‌گذاری و تولید محصول درست در زمان مناسب و نیاز مشتری و استفاده به موقع از فرصت‌ها را بلدیم یا کاسه را برعکس گرفته‌ایم و انتظار داریم با همان روش‌های سوخته و قدیمی و بی‌اعتنا به نیاز مشتری و با توسل به توهم و خیال‌بافی، ثروت و روزی به سمت ما سرازیر شود؟!

شاید لازم باشد در آغاز سال جدید، کمی واقع‌بینانه‌تر روش‌های درآمد‌سازی خود را مورد بازنگری قرار دهیم و به جای لج‌بازی و تعصب بی‌فایده روی برعکس نگه‌داشتن کاسه روزی خود، سعی کنیم با انعطاف‌پذیری بیشتری به رفتارهای تجاری و تلاش‌های درآمد‌سازی خود دقت کنیم و یادمان باشد که تلاش‌های تجاری یک مفهوم برداری متغیر با زمان است! به این معنا که هم مقدار تلاش مهم است و هم جهت تلاش و این هر دو عامل با زمان تغییر می‌کنند و باید هشیارانه این تغییر را به صورت دائم و پیوسته تحت‌نظر داشته باشیم و تلاش‌هایمان را در جهت درست و در زمان‌های مناسب به اندازه لازم مدیریت کنیم. کاسه روزی را درست به سمت باران روزی گرفتن معنایی جز این ندارد.

تعداد بازدید: 317 تاریخ بروز رسانی: یکشنبه 12 اسفند ماه 1397
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.