ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

سخن سردبیر

سخن سردبیر- مجله شماره 388

سخن سردبیر- مجله شماره 388

نام صفحه: سخن سردبیر

 

یک تغییر در پیش‌فرض‌ها و یک دنیا تفاوت!

سهیلا ثقفی

دکتر حلت جمله جالبی دارد و می‌گوید: «ما محصول پیش‌فرض‌هایمان هستیم».

پیش‌فرض‌های ما باورهایی هستند که به‌ درستی آن‌ها یقین کامل داریم و بدون هیچ مخالفتی آن‌ها را همان‌طور‌که هستند، پذیرفته‌ایم و بدون هیچ مقاومتی به درست‌بودنشان اطمینان کامل داریم؛ دائما هم در حال دریافت پیش‌فرض‌هایی هستیم که الزاما همه آن‌ها ساخته و پرداخته خود ما نیستند.

بعضی از پیش‌فرض‌ها، ما را با دنیاهای مثبت و عالی روبه‌رو می‌کنند و بعضی دیگر مانند حجاب‌هایی نامرئی و چند‌لایه‌ای عمل کرده و ما را به کلی از واقعیت و دنیای واقعی دور می‌کنند.

برای مثال کسی که پیش‌فرض ذهنی‌اش این است که پرندگان موجوداتی بی‌ارزشند که بود و نبودشان هیچ ارزشی ندارد و کمک به آن‌ها وقت تلف‌کردن و هدر‌دادن عمر است، وقتی یک پرنده سرمازده را در یخ‌بندان زمستان می‌بیند، بر اساس پیش‌فرضی که به آن یقین دارد، با بی‌اعتنایی از کنار پرنده می‌گذرد و خودش را به شکلی سرگرم می‌کند که اصلا این صحنه را به یاد نیاورد!

اما کسی که پیش‌فرض متفاوتی داشته باشد، چنین باور دارد که روح خدا در کالبد موجودات و پدیده‌های مختلف عالم حضور دارد و هر موجودی که سر راه ما سبز می‌شود، یک آزمون است برای محک‌زدن میزان خلوص و شایستگی ما. چنین فردی با این پیش‌فرض‌ها، وقتی با یک پرنده یخ‌زده روبه‌رو می‌شود، دیگر به‌راحتی نمی‌گذرد. چرا؟ زیرا آن پرنده را بخشی از روح الهی جاری در هستی می‌بیند و مانند عضوی از فامیل با پرنده احساس همدردی می‌کند. از سوی دیگر، کمک‌نکردن به این پرنده را یک جور شکست در آزمونی می‌داند که به‌صورت حساب‌شده و توسط خالق جهان هستی برای او ترتیب داده شده است و اگر او در این آزمون رد شود و نمره قبولی نیاورد، شایستگی‌اش برای جهش به مراتب بالاتر آگاهی و بیداری تایید نمی‌شود و چه بسا برکت از زندگی‌اش حذف شود و بی‌برکتی و بداقبالی به سراغش بیاید.

همین پیش‌فرض‌های به ظاهر کوچک و ناچیز باعث می‌شوند که رفتار فرد در برابر رویدادهای زندگی کلا دگرگون شود و شخص به‌گونه‌ای کاملا متفاوت نسبت به بقیه عمل کند.

به نظر می‌رسد دلیل بی‌رحمی بسیاری از آدم‌ها نسبت‌به جاندارانی که در زمستان غذا و جان‌پناهی ندارند، همین اسیر‌بودن آن‌ها در پیش‌فرض‌هایی است که سبب می‌شود این اشخاص بی‌رحمانه رفتار کنند. پیش‌فرض‌هایی که باعث می‌شوند آدم‌ها خشن و بی‌رحم شوند، دنیای زیبایی را نمی‌سازند. اگر می‌خواهیم تفاوت‌های سنگین و عظیمی را در زندگی واقعی خود ایجاد کنیم، چاره‌ای نداریم جز اینکه تغییراتی ریز اما حسابگرانه‌ای را در پیش‌فرض‌های ذهنی خود ایجاد کنیم؛ این کار را هم باید هر چه سریع‌تر انجام دهیم. فصل سرما آمده است و پرندگان و حیوانات سرمازده زیادی در طبیعت منتظر پیش‌فرض‌های کمک‌رسان ما هستند.

 

تعداد بازدید: 814 تاریخ بروز رسانی: سه شنبه 2 بهمن ماه 1397
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.