ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

سخن سردبیر

سخن سردبیر-مجله موفقیت شماره 382

سخن سردبیر-مجله موفقیت شماره 382

می‌گویند چند مرغ و خروس سبزی‌های باغچه مردی را می‌خوردند. مرد شروع کرد به «کیش‌کیش‌کردن» تا آن‌ها را از سبزی‌ها دور کند؛ اما مرغ و خروس‌ها هر وقت صدای «کیش‌کیش» می‌شنیدند،............


دیدن واقعیت آن
گونه که هست!میگویند چند مرغ و خروس سبزیهای باغچه مردی را میخوردند. مرد شروع کرد به «کیشکیشکردن» تا آنها را از سبزیها دور کند؛ اما مرغ و خروسها هر وقت صدای «کیشکیش» میشنیدند، کنجکاوانه به هم مینگریستند و از هم میپرسیدندکه مخاطب مرد کیست و بعد انگار که متوجه نمیشدند، دوباره به خوردن سبزیها مشغول میشدند. سرانجام آن مرد طاقت نیاورد و لنگه کفشی برداشت و به وسط مرغ وخروسها پرتاب کرد. لنگه کفش به بال و سینه یکی از خروسها خورد و او با سروصدای زیاد از باغچه فرار کرد و به گوشهای پناه برد.

بقیه مرغ و خروسها که شاهد این ماجرا بودند، با تاسف سری تکان دادند و گفتند: «آهان! پس «کیشکیش» اسم این خروس بود. ببین چقدر ماهرانه خودش را به ندانستن و بیخبری میزد! عجب خروس مکاری بود! حقش بود که این بلا سرش آمد» و بعد به خوردن سبزیهای باغچه ادامه دادند.

این طنز تلخ زبان حال خیلی از ما آدمهاست. ما همیشه خودمان را در بهترین جایگاه و سطح اخلاقی قرار میدهیم و هر وقت قصه آدمهای بیادب و بی نزاکت را میشنویم که در ساحل دریا زباله میریزند یا نسبت به حیوانات بیرحمند یا به محض شنیدن شایعه تحریم، برای خرید سکه و ارز هجوم میبرند، سرمان را عاقلانه تکان میدهیم و درحالیکه خود را در بهترین جایگاه اخلاقی ممکن تصور میکنیم، به حال بقیه تاسف میخوریم که «چرا اینقدر بد هستند که متوجه بدبودنشان نمیشوند؟!»

ما به حال و عقل کسی که جلوی بیمارستان بوق میزند، تاسف میخوریم؛ درحالیکه خودمان وقتی در آن شرایط قرار میگیریم، بیاعتنا به ناراحتی بیماران دست ازسر بوق ماشین برنمیداریم.

درحالیکه نسبت به کسانی که برای ثبتنام پیشخرید خودرو هجوم میآورند، عاقلانه افسوس میخوریم، خودمان به محض اینکه فرصت مشابهی نصیبمان میشود، سرازپا نمیشناسیم.

اینکه ما همیشه دوست داریم خودمان را در بهترین و عالیترین جایگاه اخلاقی و انسانی قرار دهیم، چیز بدی نیست، اما اینکه در واقعیت قادر به تشخیص نامناسببودن رفتار و اخلاق خود نیستیم، خطری بزرگ است که بهخصوص برای افرادی که جویای موفقیت مستمر و تعالی هستند، یک فاجعه محسوب میشود.

ما باید آگاهانه دقت کنیم که وقتی به خودمان از لحاظ اخلاق وخردمندی و انسانیت نمره میدهیم، اگر خودمان مسئول نمرهگذاری خودمان هستیم، نباید باعث شود که بالاترین و بهترین و عالیترین امتیاز را برای خود کنار بگذاریم. تنها در این صورت است که میتوانیم زندگی و واقعیت زندگی را همانگونه که هست، ببینیم و زودتر از موقع بهترین پاسخ و رفتار هوشمندانه را از خود بروز دهیم.

تعداد بازدید: 1748 تاریخ بروز رسانی: سه شنبه 17 مهر ماه 1397
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.