ثبت نام | کاربر گرامی خوش آمدید!

اخبار سایت

سالروز تولد استاد نامى آواز ایران، «محمدرضا شجریان»

سالروز تولد استاد نامى آواز ایران، «محمدرضا شجریان»

شنبه یکم مهر 96، نخستين روز از نخستين ماه فصل پاييز، سالروز تولد استاد نامى آواز ایران، «محمدرضا شجریان» است؛ شجريان تنها يك مرد به نام محمدرضا شجريان نيست. شجريان فقط يك استاد بى‌بديل آواز نيست و شجريان تنها يك فرد نيست؛


شنبه یکم مهر 96، نخستين روز از نخستين ماه فصل پاييز، سالروز تولد استاد نامى آواز ایران، «محمدرضا شجریان» است؛ شجريان تنها يك مرد به نام محمدرضا شجريان نيست.
شجريان فقط يك استاد بى‌بديل آواز نيست و شجريان تنها يك فرد نيست؛
او يك ملت است؛ ملتى كه هنر در ذات او به وديعه نهاده شده و خدا خواسته است در وجود مردى چون شجريان تبلور يابد.
مردى مردُمى كه هر جا كه بايد قد علم كند، به شايستگى تمام همراهى و ايستادگى کرده است.
شجريان، بزرگ مرد آواز ايران از ربنا تا الرحمانش، از داروگ نيمايوشيج تا زمستان اخوان ثالثش، از حافظ و سعدى و مولانايش، همه و همه در خورشيدى جلو‌گر است كه آن هنگام هم كه زمان غروب فرا برسد، مى‌توان در سايه‌اش آرام گرفت.
از كجا بگويم كه برايمان خاطره‌اى ماندگار نيافريده باشد؟
شجريان اسطوره‌ای تكرار‌نشدنى است كه بايد آتش وجودش را پرستارى كنيم تا خاموش نشود كه روزگارها بايد بگذرد تا چونان وى پديد آيد و اگر قدرش را ندانيم، كفران نعمت كرده‌ايم و كفران‌كنندگان مستحق تنگى قفسند و شنيدن صداى زاغ و زغن.
او در برابر حوادث روزگار كه هموطنانش را به تنگناى ناامنى و نااميدى مى‌كشاند، آرام نمى‌نشيند و صداى ملكوتى خود را هزينه مى‌كند تا رودبار آسيب‌ديده را يارى كند.
او با مردم بم همنوا مى‌شود و از دلِ اين غم جانسوز، نواى اميد بر مى‌آورد و با دستانى كه دهنده و بخشنده است، مى‌رود تا از نو در باغ هنر بم هنرنمايى كند.
دريافت جايزه پيكاسو توسط او بى‌شك سرافرازى ايران و ايرانى است و چه بى‌ادعا ما را در آن سهيم مى‌كند.
اين افسانه موسيقى شرق همانى است كه آنچه را مى‌تواند در طبق اخلاص مى‌گذارد تا گره‌اى از كار هموطنانش بگشايد كه خود را جدا از آنان و تافته جدا بافته نمى‌داند.
او به ريشه‌هاى محكم هويتش آب و دانه و نور مى‌دهد و از آنجا كه اصيل و اصيل‌زاده است، خوب مى‌داند زنده‌نگه‌داشتن نام جليل شهنازها، زنده نگه‌داشتن ميراث ملى او و هم‌ميهنان اوست تا از ياد نبرند مردانى را كه از تار دل خويش تار مى‌زدند تا تار و پود هنر ايرانى از هم نگسلد كه اگر آنان پدرانشان را از ياد ببرند، فردا فرزندانشان هم اينان را از ياد خواهند برد و همين فراموشى، ريشه همه فسادهاست.
شجريان نه‌تنها آواز عشق سر مى‌دهد، بلكه عشق را با مُركب و قلم بر لوح سپيدْ جانان نقش مى‌زند و نيز با سر‌پنجه‌هايش به آفرينش سازها مىپردازد و اين‌گونه شراب ناب عشق را در ساغر و صراحى مىريزد و ساقى‌وار دست‌به‌دست مى‌گرداند تا دُردى‌كشانِ دردكشيده ميكده عشق سبو‌سبو بنوشند و با ناز و كرشمه و افتخار شهرآشوب جهانيان شوند.
شجريان به شيوه مهمان‌نوازى ويژه ايرانيان، پانزده سال از مهمانى ناخوانده پذيرايى مى‌كند و دم برنمى‌آورد و در نوروزى كه احساس مى‌كند بايد مردمش بدانند او سال‌هاست با يارى قرين و مونس است، اعلام مى‌كند كه همنشينى دارد پانزده‌ساله كه حالا ديگر به او خو گرفته است. با شنيدن اين خبر قلب دوستداران شجريان مملو از اندوهى بزرگ مى‌شود و حالا يك ايران، دستانشان به‌سوى آسمان بالاست در آرزوى اينكه معماى هستى به گونه‌اى رقم بخورد كه نواى او هماره در آسمان عشق‌ طنين‌انداز باشد.
شجريان همان كسى است كه به‌راستى شايسته نشان شواليه ملى لياقت است.
بى‌شك شجريان تا گنبد مينا باقى ست، سرافراز مى‌ماند.

ميناسادات_اميرآفتابى
https://t.me/nilgoonemina

در زير به كلمات خاص و مهم متن اشاره شده است كه براى درك مطلب دانستن آن‌ها ضرورى است.

حادثه: اشاره به زلزله بم و زلزله رودبار

ربنا: اشاره به دعاى ربناى شجريان كه در برنامه افطار ماه رمضان پخش مى‌شد.

الرحمن: تلاوت بخشى از سوره الرحمن توسط شجريان درمراسم وفات پدرش.

داروگ: تصنيفى كه توسط شجريان اجرا شده و آهنگ آن را محمدرضا لطفى بر روى شعرى از نيما يوشيج گذاشته است.

زمستان: آلبوم زمستان بر اساس شعر زمستان مهدى اخوان‌ثالث اجرا شده و حاصل همكارى شجريان، حسين عليزاده، كيهان كلهر و پسر شجريان، همايون است.

سايه: هوشنگ ابتهاج متخلص به سايه، شاعر نامدار معاصر
ايران، اى سراى اميد: تصنيف معروفى است كه شجريان در كنسرتى كه در دانشگاه ملى اجرا كرد، خواند. شعر آن از هوشنگ ابتهاج و آهنگ آن از محمد رضا لطفى است.

رودبار: زلزله رودبار
شجريان
به همراه داريوش پيرنياكان و جمشيد عندليبى كنسرت‌هايى را براى جمع‌آورى كمك از سرتاسر دنيا به منظور حمايت از زلزله‌زدگان رودبار برگزار كرد.

بم، همنوا با بم، باغ هنر بم: شجريان، علیزاده، کلهر و همایون شجریان در زمستان سال ۱۳۸۲ جهت کمک به زلزله‌زدگان بم در تهران کنسرتی برگزار کردند که با نام همنوا با بم شناخته می‌شود. شجريان درآمد حاصل از فروش دی‌وی‌دی این کنسرت را به پروژه باغ هنر بم که خودش آن را تأسیس کرده بود، اختصاص داد.

دستان: در فاصله سال‌های دهه ۱۳۶۰، شجریان همکاری گسترده‌ای را با پرویز مشکاتیان آغاز کرد که حاصل آن آلبوم‌هایی چون دستان، گنبد مینا و جان عشاق بود.

جايزه پيكاسو: جايزه‌اى كه شجريان در سال ١٣٧٨ از طرف سازمان يونسكو دريافت كرد.

افسانه موسيقى شرق: گلوب‌اند‌ميل « The Globe and Mail» در ونكوور كانادا شجريان را افسانه موسيقى شرق معرفى كرد. گلوب‌اند‌میل یک روزنامه کانادایی است که در سطح کشوری توزیع می‌شود. این مجله، پرتیراژترین روزنامه ملی و دومین روزنامه از نظر تعداد تیراژ روزانه پس از تورنتو استار است و برخی آن را به‌عنوان روزنامه ملی کانادا به حساب آورده‌اند.

جليل شهناز: نوازنده نامى تار
شجريان در سال ١٣٨٧ گروه موسيقى را بنيان نهاد و به افتخار او آن را گروه شهناز ناميد.

مُركّب و قلم: اشاره به علاقه شجريان به خوشنويسى و درجه ممتاز او در خط نستعليق است.

صراحى، شهرآشوب، ساغر، كرشمه، سبو: نام سازهاى ابداعى شجريان است.

مرغ خوش‌خوان: نام يكى از كنسرت‌هاى شجريان كه در آن بخشى از سازهاى ابداعى او استفاده شده است.
دلشدگان: نام يكى از آلبوم‌هاى او دلشدگان است با آهنگ‌سازی حسین علیزاده. تمامی قطعات مجموعه دلشدگان، در فیلمی به همین نام به کارگردانی علی حاتمی به کار‌گیری شدند.

سرود مهر: شجریان، علیزاده، کلهر و همایون شجریان در پاییز ۱۳۸۴ یک کنسرت برگزار کردند که حاصل آن آلبوم‌هاى سرود مهر و ساز خاموش بود و پس از آن دیگر این چهار نفر با یکدیگر همکاری نکردند.

رنگ‌هاى تعالى: نام يكى از كنسرت‌هاى شجريان كه در آن‌ها بخشى از سازهاى ابداعى او استفاده شده است. اين كنسرت نتيجه همكارى او با تهمورس و سهراب پورناظرى ست.

باغ هنر بم: شجريان پايه گذار پروژه باغ هنر بم بعد از زلزله بم بود. وى عوايد چند نوبت كنسرت همنوا با بم را به كمك براى ايجاد اين پروژه اختصاص داد.

مهمان پانزده ساله: منظور سرطان كليه شجريان است كه وى در در پیام ویدئویی برای تبریک نوروز ۱۳۹۵ به آن اشاره كرد.

معماى هستى: در سال ۱۳۷۶ آلبوم‌ معمای هستی با همکاری محمدرضا لطفی، عبدالنقی افشارنیا و همایون شجریان منتشر شد.

بیداد، آستان جانان، سرّ عشق(ماهور) بود.

آسمان عشق: آسمان عشق آلبومى است با همکاری گروه آوا.

نشان شواليه ملى لياقت: اين نشان در ٢٣ژوئن ٢٠١٤ در سفارت فرانسه در تهران به شجريان اهدا شد. او نشان عالى وزارت فرهنگ و هنر دولت فرانسه را از برونو فوشه، سفير فرانسه در تهران دريافت كرد.

گنبد مينا: نام آلبوم او به همكارى پرويز مشكاتيان است.

#ميناسادات_اميرآفتابى
https://t.me/nilgoonemina

ميناسادات اميرآفتابى
دكتراى زبان و ادبيات فارسى
استاد دانشگاه

 

 

تعداد بازدید: 815 تاریخ بروز رسانی: چهارشنبه 12 مهر ماه 1396
  ارسال به دوستان
امتیاز کاربران:

اشتراک گذاری

نظری ثبت نشده است

فرم ثیت نظر

سبد خرید

تعداد: 0
قیمت: 0  ریال

تمام حقوق این سایت متعلق به مجله موفقیت می باشد.